Littelfuse Inc. IXFT140N20X3HV
Part No.:
IXFT140N20X3HV
Package:
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
Chuangxin CloudIXFT140N20X3HV.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 140A TO268HV
Series:
HiPerFET™, Ultra X3
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.6mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
127 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7660 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
520W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-268HV (IXFT)
Datasheet:
1. How to order IXFT140N20X3HV on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXFT140N20X3HV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFT140N20X3HV?
Image IXFT140N20X3HV
Part Number IXFT140N20X3HV
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Ultra X3
Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7660 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)