Littelfuse Inc. IXFQ140N20X3
Part No.:
IXFQ140N20X3
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
Chuangxin CloudIXFQ140N20X3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 140A TO3P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
HiPerFET™, Ultra X3
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.6mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
127 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7660 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
520W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3P
Datasheet:
1. How to order IXFQ140N20X3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXFQ140N20X3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFQ140N20X3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFQ140N20X3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXFQ140N20X3
Part Number IXFQ140N20X3
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Ultra X3
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.6mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7660 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 520W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)