Littelfuse Inc. IXFP20N85X
Part No.:
IXFP20N85X
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudIXFP20N85X.pdf
Description:
MOSFET N-CH 850V 20A TO220AB
Series:
HiPerFET™, Ultra X
Package/Case:
TO-220-3
Drain to Source Voltage (Vdss):
850 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
330mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
63 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1660 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
540W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudIXFP20N85X.pdf
1. How to order IXFP20N85X on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXFP20N85X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFP20N85X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFP20N85X.
7.How to contact us to get technical supports, such as IXFP20N85X pin diagram, IXFP20N85X datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXFP20N85X
Part Number IXFP20N85X
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Ultra X
Package/Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 850 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 330mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)