Littelfuse Inc. IXFH170N10P
Part No.:
IXFH170N10P
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Chuangxin CloudIXFH170N10P.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 170A TO247AD
Series:
HiPerFET™, Polar
Package/Case:
TO-247-3
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
198 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
715W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD (IXFH)
Datasheet:
Chuangxin CloudIXFH170N10P.pdf
1. How to order IXFH170N10P on Chuangxin Cloud?
3. Are the IXFH170N10P price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXFH170N10P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXFH170N10P.
Image IXFH170N10P
Part Number IXFH170N10P
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Polar
Package/Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 198 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 715W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)