Infineon Technologies IRU1117-25CD
Part No.:
IRU1117-25CD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudIRU1117-25CD.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 800MA DPAK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C