Infineon Technologies IRU1030-33CT
Part No.:
IRU1030-33CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudIRU1030-33CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
1. How to order IRU1030-33CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the IRU1030-33CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRU1030-33CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRU1030-33CT.
Image IRU1030-33CM IRU1030CDTR IRU1030-33CT IRU1030CD IRU1030-33CD
Part Number IRU1030-33CM IRU1030CDTR IRU1030-33CT IRU1030CD IRU1030-33CD
Series - - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 70dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature 0°C ~ 150°C 0°C ~ 150°C 0°C ~ 150°C 0°C ~ 150°C 0°C ~ 150°C