Infineon Technologies IFX1763XEJV33XUMA1
Part No.:
IFX1763XEJV33XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudIFX1763XEJV33XUMA1.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 500MA 8DSO E-PAD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
31 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-DSO-8
Datasheet:
1. How to order IFX1763XEJV33XUMA1 on Chuangxin Cloud?
3. Are the IFX1763XEJV33XUMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IFX1763XEJV33XUMA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IFX1763XEJV33XUMA1
Part Number IFX1763XEJV33XUMA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) 31 mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C