Hammond Manufacturing HW24168S16HK
Part No.:
HW24168S16HK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW24168S16HK.pdf
Description:
BOX S STL NATURAL 16"L X 8"W
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
HWSSHK
Active
Container Type:
Box
Size / Dimension:
16.000" L x 8.000" W (406.40mm x 203.20mm)
Height:
24.000" (609.60mm)
Area (L x W):
128in² (826cm²)
Design:
Hinged Door
Material:
Metal, Stainless Steel
Color:
Natural
Thickness:
14 Gauge
Features:
Ratings:
IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508A
Material Flammability Rating:
Datasheet:
1. How to order HW24168S16HK on Chuangxin Cloud?
3. Are the HW24168S16HK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HW24168S16HK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HW24168S16HK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HW24168S16HK
Part Number HW24168S16HK
Manufacturer Hammond Manufacturing
Series HWSSHK
Packaging Bulk
Product Status Active
Container Type Box
Size / Dimension 16.000" L x 8.000" W (406.40mm x 203.20mm)
Height 24.000" (609.60mm)
Area (L x W) 128in² (826cm²)