Amphenol Anytek HW1170500000G
Part No.:
HW1170500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHW1170500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
HW
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
1. How to order HW1170500000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the HW1170500000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HW1170500000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HW1170500000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HW1170500000G
Part Number HW1170500000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series HW
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C