Stackpole Electronics Inc HVCB1206GDC430M
Part No.:
HVCB1206GDC430M
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudHVCB1206GDC430M.pdf
Description:
RES 430M OHM 2% 1/3W 1206
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
HVC
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
430 MOhms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order HVCB1206GDC430M on Chuangxin Cloud?
3. Are the HVCB1206GDC430M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HVCB1206GDC430M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HVCB1206GDC430M
Part Number HVCB1206GDC430M
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series HVC
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 430 MOhms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thick Film
Features High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)