HE1AN-Q-DC100V.pdf
HE1AN-Q-DC100V.pdf
| Image |  |
| Series | HE-N | HE-N | HE-N | HE-N | HE-N |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 100VDC | 100VDC | 100VDC | 100VDC | 100VDC |
| Contact Rating (Current) | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W |
| Coil Current | 19 mA | 19 mA | 19 mA | 19 mA | 19 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | - | - | - | - | - |
| Coil Insulation | - | - | - | - | - |
| Must Operate Voltage | 70 VDC | 70 VDC | 70 VDC | 70 VDC | 70 VDC |
| Must Release Voltage | 10 VDC | 10 VDC | 10 VDC | 10 VDC | 10 VDC |
| Operate Time | 30 ms | 30 ms | 30 ms | 30 ms | 30 ms |
| Release Time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C |