HE1AN-AC48V.pdf
HE1AN-AC48V.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HE1AN-AC48V.
| Image |  |
| Series | HE | HE | HE | HE | HE |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 48VAC | 48VAC | 48VAC | 48VAC | 48VAC |
| Contact Rating (Current) | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A |
| Switching Voltage | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max | 277VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W | 8310VA, 900W |
| Coil Current | 39 mA | 39 mA | 39 mA | 39 mA | 39 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - | - |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | - | - | - | - | - |
| Coil Insulation | - | - | - | - | - |
| Must Operate Voltage | 33.6 VAC | 33.6 VAC | 33.6 VAC | 33.6 VAC | 33.6 VAC |
| Must Release Voltage | 7.2 VAC | 7.2 VAC | 7.2 VAC | 7.2 VAC | 7.2 VAC |
| Operate Time | 30 ms | 30 ms | 30 ms | 30 ms | 30 ms |
| Release Time | 30 ms | 30 ms | 30 ms | 30 ms | 30 ms |
| Operating Temperature | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C | -50°C ~ 55°C |