Amphenol Anytek HC20B0800000G
Part No.:
HC20B0800000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Wire to Board
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHC20B0800000G.pdf
Description:
TERM BLOCK 20POS 45DEG 3.7MM PCB
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
HC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
20
Pitch:
0.146" (3.70mm)
Mating Orientation:
45° (135°) Angle with Board
Current:
2 A
Voltage:
300 V
Wire Gauge:
20-26 AWG
Mounting Type:
Through Hole, Kinked Pin
Wire Termination:
Screwless - Push Button Clamp
Features:
Color:
Gray
Datasheet:
1. How to order HC20B0800000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the HC20B0800000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HC20B0800000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HC20B0800000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HC20B0800000G
Part Number HC20B0800000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series HC
Packaging Bulk
Product Status Active
Number of Levels 1
Positions Per Level 20
Pitch 0.146" (3.70mm)
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Current 2 A
Voltage 300 V