Sullins Connector Solutions HBC19HEYN
Part No.:
HBC19HEYN
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 19POS 0.100
Number of Positions:
19
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order HBC19HEYN on Chuangxin Cloud?
3. Are the HBC19HEYN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HBC19HEYN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HBC19HEYN.
7.How to contact us to get technical supports, such as HBC19HEYN pin diagram, HBC19HEYN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HBC19HEYN
Part Number HBC19HEYN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 19
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C