Sullins Connector Solutions HBC19HEYH
Part No.:
HBC19HEYH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 19POS 0.100
Number of Positions:
19
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order HBC19HEYH on Chuangxin Cloud?
3. Are the HBC19HEYH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HBC19HEYH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HBC19HEYH.
7.How to contact us to get technical supports, such as HBC19HEYH pin diagram, HBC19HEYH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HBC19HEYH
Part Number HBC19HEYH
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 19
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C