Sullins Connector Solutions HBC13HETS
Part No.:
HBC13HETS
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 13POS 0.100
Number of Positions:
13
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order HBC13HETS on Chuangxin Cloud?
3. Are the HBC13HETS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HBC13HETS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HBC13HETS.
7.How to contact us to get technical supports, such as HBC13HETS pin diagram, HBC13HETS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HBC13HETS
Part Number HBC13HETS
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 13
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C