Sullins Connector Solutions HBC08DRTH-S93
Part No.:
HBC08DRTH-S93
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHBC08DRTH-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 16POS 0.100
Number of Positions/Bay/Row:
8
Number of Positions:
16
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order HBC08DRTH-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the HBC08DRTH-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HBC08DRTH-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HBC08DRTH-S93.
Image HBC08DRTH HBC08DRTH-S13 HBC08DRTH-S734 HBC08DRTH-S93
Part Number HBC08DRTH HBC08DRTH-S13 HBC08DRTH-S734 HBC08DRTH-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 8 8 8 8
Number of Positions 16 16 16 16
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue Blue Blue
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C