Sullins Connector Solutions HBC05DRYS-S93
Part No.:
HBC05DRYS-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHBC05DRYS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
5
Number of Positions:
10
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Beryllium Copper
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order HBC05DRYS-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the HBC05DRYS-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HBC05DRYS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HBC05DRYS-S93.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HBC05DRYS HBC05DRYS-S734 HBC05DRYS-S93
Part Number HBC05DRYS HBC05DRYS-S734 HBC05DRYS-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - - -
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 5 5 5
Number of Positions 10 10 10
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder
Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
Contact Finish Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue Blue
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C