Sullins Connector Solutions HBC05DRTI-S93
Part No.:
HBC05DRTI-S93
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudHBC05DRTI-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Number of Positions/Bay/Row:
5
Number of Positions:
10
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order HBC05DRTI-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the HBC05DRTI-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HBC05DRTI-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HBC05DRTI-S93.
Image HBC05DRTI HBC05DRTI-S13 HBC05DRTI-S734 HBC05DRTI-S93
Part Number HBC05DRTI HBC05DRTI-S13 HBC05DRTI-S734 HBC05DRTI-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 5 5 5 5
Number of Positions 10 10 10 10
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper Beryllium Copper
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm) 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue Blue Blue
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C