Amphenol Anytek H70910830000G
Part No.:
H70910830000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Wire to Board
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudH70910830000G.pdf
Description:
TERM BLOCK 9POS 7.5MM PCB
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
H7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Levels:
1
Positions Per Level:
9
Pitch:
0.295" (7.50mm)
Mating Orientation:
Horizontal and Vertical with Board
Current:
8 A
Voltage:
300 V
Wire Gauge:
16-20 AWG
Mounting Type:
Through Hole, Kinked Pin
Wire Termination:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Features:
Color:
Gray
Datasheet:
1. How to order H70910830000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the H70910830000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of H70910830000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of H70910830000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image H70910830000G
Part Number H70910830000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series H7
Packaging Bulk
Product Status Active
Number of Levels 1
Positions Per Level 9
Pitch 0.295" (7.50mm)
Mating Orientation Horizontal and Vertical with Board
Current 8 A
Voltage 300 V