Amphenol Anytek H51050520000G
Part No.:
H51050520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudH51050520000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
H5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
10
Positions Per Level:
10
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
1. How to order H51050520000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the H51050520000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of H51050520000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of H51050520000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image H51050520000G
Part Number H51050520000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series H5
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Plug, Male Pins
Number of Positions 10
Positions Per Level 10
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C