SemiQ GHXS045A120S-D3
Part No.:
GHXS045A120S-D3
Manufacturer:
SemiQ
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Chuangxin CloudGHXS045A120S-D3.pdf
Description:
DIODE MOD SIC 1200V 45A SOT-227
Manufacturer:
SemiQ
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
45A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 45 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
Datasheet:
1. How to order GHXS045A120S-D3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the GHXS045A120S-D3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GHXS045A120S-D3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GHXS045A120S-D3
Part Number GHXS045A120S-D3
Manufacturer SemiQ
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 45A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 45 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C