Sullins Connector Solutions GEC20DRYS-S93
Part No.:
GEC20DRYS-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudGEC20DRYS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
20
Number of Positions:
40
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
100.0µin (2.54µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Black
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order GEC20DRYS-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the GEC20DRYS-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GEC20DRYS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GEC20DRYS-S93.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GEC20DRYS GEC20DRYS-S734 GEC20DRYS-S93
Part Number GEC20DRYS GEC20DRYS-S734 GEC20DRYS-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - - -
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 20 20 20
Number of Positions 40 40 40
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Tin Tin
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C