Murata Electronics GCM21BL81H563MA37K
Part No.:
GCM21BL81H563MA37K
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudGCM21BL81H563MA37K.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V X8L 0805
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order GCM21BL81H563MA37K on Chuangxin Cloud?
3. Are the GCM21BL81H563MA37K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM21BL81H563MA37K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GCM21BL81H563MA37K
Part Number GCM21BL81H563MA37K
Manufacturer Murata Electronics
Series GCM
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8L
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)