Murata Electronics GCM1885C1H241JA16D
Part No.:
GCM1885C1H241JA16D
Datasheet:
Chuangxin CloudGCM1885C1H241JA16D.pdf
Description:
CAP CER 240PF 50V C0G/NP0 0603
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
240 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Datasheet:
1. How to order GCM1885C1H241JA16D on Chuangxin Cloud?
3. Are the GCM1885C1H241JA16D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM1885C1H241JA16D?
Image GCM1885C1H241JA16D
Part Number GCM1885C1H241JA16D
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 240 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)