Sullins Connector Solutions GCC10DRTN-S93
Part No.:
GCC10DRTN-S93
Datasheet:
Chuangxin CloudGCC10DRTN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order GCC10DRTN-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the GCC10DRTN-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCC10DRTN-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GCC10DRTN-S93.
Image GCC10DRTN GCC10DRTN-S13 GCC10DRTN-S734 GCC10DRTN-S93
Part Number GCC10DRTN GCC10DRTN-S13 GCC10DRTN-S734 GCC10DRTN-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 10 10 10 10
Number of Positions 20 20 20 20
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black Black
Flange Feature - - - -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C