Sullins Connector Solutions GCC08DRYS-S93
Part No.:
GCC08DRYS-S93
Datasheet:
Chuangxin CloudGCC08DRYS-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 16POS 0.100
Number of Positions/Bay/Row:
8
Number of Positions:
16
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order GCC08DRYS-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the GCC08DRYS-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCC08DRYS-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GCC08DRYS-S93.
Image GCC08DRYS GCC08DRYS-S734 GCC08DRYS-S93
Part Number GCC08DRYS GCC08DRYS-S734 GCC08DRYS-S93
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - - -
Packaging Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 8 8 8
Number of Positions 16 16 16
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual
Features - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Black Black Black
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C