Sullins Connector Solutions GBC36SAAN
Part No.:
GBC36SAAN
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudGBC36SAAN.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Breakaway
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
36
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.450" (11.43mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
Chuangxin CloudGBC36SAAN.pdf
1. How to order GBC36SAAN on Chuangxin Cloud?
3. Are the GBC36SAAN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GBC36SAAN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GBC36SAAN.
7.How to contact us to get technical supports, such as GBC36SAAN pin diagram, GBC36SAAN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GBC36SAAN
Part Number GBC36SAAN
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Connector Type Header, Breakaway
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 36
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length 0.450" (11.43mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features -
Current Rating (Amps) 3A