KYOCERA AVX FSQS10A045
Part No.:
FSQS10A045
Datasheet:
Chuangxin CloudFSQS10A045.pdf
Description:
DIODE SCHOT 45V 10A TO220 FM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudFSQS10A045.pdf
1. How to order FSQS10A045 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FSQS10A045 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSQS10A045?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSQS10A045.
7.How to contact us to get technical supports, such as FSQS10A045 pin diagram, FSQS10A045 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FSQS10A045
Part Number FSQS10A045
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 540 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 600 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C