KYOCERA AVX FSQS05A065
Part No.:
FSQS05A065
Datasheet:
Chuangxin CloudFSQS05A065.pdf
Description:
DIODE SCHOT 65V 5A TO220 FM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudFSQS05A065.pdf
1. How to order FSQS05A065 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FSQS05A065 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSQS05A065?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSQS05A065.
7.How to contact us to get technical supports, such as FSQS05A065 pin diagram, FSQS05A065 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FSQS05A065
Part Number FSQS05A065
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C