KYOCERA AVX FSQS05A045
Part No.:
FSQS05A045
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Chuangxin CloudFSQS05A045.pdf
Description:
DIODE SCHOT 45V 5A TO220 FM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
350 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-2 Full-Mold
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudFSQS05A045.pdf
1. How to order FSQS05A045 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FSQS05A045 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSQS05A045?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSQS05A045.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FSQS05A045 pin diagram, FSQS05A045 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FSQS05A045
Part Number FSQS05A045
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 540 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 350 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2 Full-Mold
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C