SanRex Corporation FRD100CA120
Part No.:
FRD100CA120
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudFRD100CA120.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1200V 100A
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudFRD100CA120.pdf
1. How to order FRD100CA120 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FRD100CA120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FRD100CA120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FRD100CA120.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FRD100CA120
Part Number FRD100CA120
Manufacturer SanRex Corporation
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C