KYOCERA AVX FCQS20A065
Part No.:
FCQS20A065
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Chuangxin CloudFCQS20A065.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 65V 20A TO220 FM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 65 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Full-Mold
Datasheet:
Chuangxin CloudFCQS20A065.pdf
1. How to order FCQS20A065 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FCQS20A065 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCQS20A065?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCQS20A065.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCQS20A065 pin diagram, FCQS20A065 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCQS20A065
Part Number FCQS20A065
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration -
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 630 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 65 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C