KYOCERA AVX FCHS20A12
Part No.:
FCHS20A12
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Chuangxin CloudFCHS20A12.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 120V TO220 FM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Full-Mold
Datasheet:
Chuangxin CloudFCHS20A12.pdf
1. How to order FCHS20A12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FCHS20A12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCHS20A12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCHS20A12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCHS20A12 pin diagram, FCHS20A12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCHS20A12
Part Number FCHS20A12
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration -
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C