KYOCERA AVX FCF16A20
Part No.:
FCF16A20
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Chuangxin CloudFCF16A20.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO220 FM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
980 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Full-Mold
Datasheet:
Chuangxin CloudFCF16A20.pdf
1. How to order FCF16A20 on Chuangxin Cloud?
3. Are the FCF16A20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCF16A20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCF16A20.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCF16A20 pin diagram, FCF16A20 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCF16A20
Part Number FCF16A20
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration -
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 980 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C