KEMET F881BB562M300R
Part No.:
F881BB562M300R
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudF881BB562M300R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
EMI, RFI Suppression
Ratings:
Y2
Features:
Datasheet:
1. How to order F881BB562M300R on Chuangxin Cloud?
3. Are the F881BB562M300R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BB562M300R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F881BB562M300R
Part Number F881BB562M300R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)