KEMET F881BB562J300Z
Part No.:
F881BB562J300Z
Datasheet:
Chuangxin CloudF881BB562J300Z.pdf
Description:
5600PF 300V
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Datasheet:
1. How to order F881BB562J300Z on Chuangxin Cloud?
3. Are the F881BB562J300Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BB562J300Z?
Image F881BB562J300Z
Part Number F881BB562J300Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)