KEMET F881BB272M300R
Part No.:
F881BB272M300R
Datasheet:
Chuangxin CloudF881BB272M300R.pdf
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Datasheet:
1. How to order F881BB272M300R on Chuangxin Cloud?
3. Are the F881BB272M300R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BB272M300R?
Image F881BB272M300R
Part Number F881BB272M300R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)