KEMET F872BB272M480R
Part No.:
F872BB272M480R
Datasheet:
Chuangxin CloudF872BB272M480R.pdf
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
480V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Datasheet:
1. How to order F872BB272M480R on Chuangxin Cloud?
3. Are the F872BB272M480R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F872BB272M480R?
Image F872BB272M480R
Part Number F872BB272M480R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)