F872AE272K480A.pdf
F872AE272K480A.pdf
| Image |  |
| Part Number | F872AE272K480A |
| Manufacturer | KEMET |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 2700 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 480V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |