KEMET F871BB153J330Z
Part No.:
F871BB153J330Z
Description:
.015UF 330V
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F871BB153J330Z on Chuangxin Cloud?
3. Are the F871BB153J330Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F871BB153J330Z?
Image F871BB153J330Z
Part Number F871BB153J330Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)