KEMET F871AL253K330A
Part No.:
F871AL253K330A
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudF871AL253K330A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.025 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
330V
Voltage Rating - DC:
800V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
EMI, RFI Suppression
Ratings:
X1
Features:
Datasheet:
1. How to order F871AL253K330A on Chuangxin Cloud?
3. Are the F871AL253K330A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F871AL253K330A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F871AL253K330A
Part Number F871AL253K330A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.025 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 800V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)