KEMET F462BB822K1L2A
Part No.:
F462BB822K1L2A
Datasheet:
Chuangxin CloudF462BB822K1L2A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
8200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1250V (1.25kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Datasheet:
1. How to order F462BB822K1L2A on Chuangxin Cloud?
3. Are the F462BB822K1L2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F462BB822K1L2A?
Image F462BB822K1L2A
Part Number F462BB822K1L2A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 8200 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)