KEMET F461KM154M250C
Part No.:
F461KM154M250C
Description:
.150UF 250V
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F461KM154M250C on Chuangxin Cloud?
3. Are the F461KM154M250C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM154M250C?
Image F461KM154M250C
Part Number F461KM154M250C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)