KEMET F461KM124K250C
Part No.:
F461KM124K250C
Datasheet:
Chuangxin CloudF461KM124K250C.pdf
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Datasheet:
1. How to order F461KM124K250C on Chuangxin Cloud?
3. Are the F461KM124K250C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KM124K250C?
Image F461KM124K250C
Part Number F461KM124K250C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)