KEMET F461KJ124K160L
Part No.:
F461KJ124K160L
Datasheet:
Chuangxin CloudF461KJ124K160L.pdf
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Datasheet:
1. How to order F461KJ124K160L on Chuangxin Cloud?
3. Are the F461KJ124K160L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461KJ124K160L?
Image F461KJ124K160L
Part Number F461KJ124K160L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)