KEMET F461BE823M630C
Part No.:
F461BE823M630C
Datasheet:
Chuangxin CloudF461BE823M630C.pdf
Description:
.082UF 630V
Capacitance:
0.082 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Datasheet:
1. How to order F461BE823M630C on Chuangxin Cloud?
3. Are the F461BE823M630C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BE823M630C?
Image F461BE823M630C
Part Number F461BE823M630C
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.082 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)