KEMET F461BB393J630L
Part No.:
F461BB393J630L
Datasheet:
Chuangxin CloudF461BB393J630L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Datasheet:
1. How to order F461BB393J630L on Chuangxin Cloud?
3. Are the F461BB393J630L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461BB393J630L?
Image F461BB393J630L
Part Number F461BB393J630L
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.039 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)