KEMET F461AP683J630A
Part No.:
F461AP683J630A
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudF461AP683J630A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
Datasheet:
1. How to order F461AP683J630A on Chuangxin Cloud?
3. Are the F461AP683J630A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F461AP683J630A?
Image F461AP683J630A
Part Number F461AP683J630A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)