JST Sales America Inc. F31FDS-10V-K
Part No.:
F31FDS-10V-K
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudF31FDS-10V-K.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 3.81MM
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
J300
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Friction Lock
Color:
Black
Features:
Insulation Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Datasheet:
1. How to order F31FDS-10V-K on Chuangxin Cloud?
3. Are the F31FDS-10V-K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F31FDS-10V-K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F31FDS-10V-K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F31FDS-10V-K F31FDS-20V-K
Part Number F31FDS-10V-K F31FDS-20V-K
Manufacturer JST Sales America Inc. JST Sales America Inc.
Series J300 J300
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Connector Type Receptacle Receptacle
Contact Type Female Socket Female Socket
Number of Positions 10 10
Pitch 0.150" (3.81mm) 0.150" (3.81mm)
Number of Rows 2 2
Row Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line) Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp Crimp
Fastening Type Friction Lock Friction Lock
Color Black Black
Features - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C